RO CLINIC

AFTER HAIR TRANSPLANT

Hair Transplant

Night of your procedure and next few nights: Sleep with head elevated. Place a towel under your head in case the donor area oozes.

Morning after procedure: Remove headband, shower and shampoo your scalp 3 times over the course of the day (morning, noon, and night)

Remainder of week after procedure: Shower twice a day

First week after: Shampoo very gently

10 Days after: Grafts are permanent, so you can resume normal shampooing and hair care

Avoid alcohol for 3 days after procedure

Abstain from smoking for two weeks after procedure

Wear a hat when in strong sunlight, and after 2 weeks you may use sunscreen with 30 or higher SPF

3 weeks after: You can have a haircut

4 weeks after: You can dye your hair

The steps to follow after the procedure will be explained. The patient will take a guide with all the instructions: postoperative care, washing and medication to take during the first week. From the 8th day the follicles will be totally fixed. After the 15th day the patient will be able to go on with their usual life as if they had had no hair transplant.

From the 3rd to the 6th week, 80% of transplanted hairs will begin to be lost. In this stage most patients are concerned and question whether the procedure was really effective. During that time one should be unworried and calm, since although the transplanted hairs are lost, the follicles (roots) remain in place so that new, stronger and more vigorous hair will subsequently grow.

The patient will begin to notice abrupt changes of growth from the 6th month. The growth will be slow and progressive until the 12th month, when the result will be evident in almost 100% of the transplanted hair.


The patient will send us photos after the transplant in the 3rd month, 6th month. From the 12th month and on, the patient will have an appointment for an assessment at the doctor’s office. The transplanted hair lack the genetic code for baldness, so it has no tendency to alopecia: that's why the result of the hair transplant is for a lifetime.

SAÇ EKİMİ SONRASI

Saç ekimi yapılan hasta ilk saatlerde uyuşturucu ilaçların etkisinden dolayı ekim yapılan alanı çok iyi hissetmez. Sonraki bir kaç gün ise ödemden dolayı aynı durum devam eder. Duyu olmayan vücudumuzdaki herhangi bir organı dış etkilere karşı korumamız zorlaşır. Özellikle şeker hastalarının ayak bölgesini iyi hessedememelerinden dolayı ayak yaralarına maruz kalmaktadırlar. Kol ve ellerde yaralanma varsa bu sinirin gittiği alanlarda hissizleşme olduğundan farkına varmadan yaralanmaların olduğu sıklıkla görülmektedir. Saç ekimi sonrasında da hastaların bu alanı en az 3-5 gün çok iyi korumaları gerekir. Ekim sonrasında küçük bir sargı yapılarak ilaçların reçetesi verilir. 3. günde yapılacak olan ilk yıkama, uzman tarafından tarif edildiği şekilde yapılır. Sonraki günlerde ise hergün tarif edilen şekilde yıkama yapılmalıdır.

Saç ekimi sonrası süreçte ilk günlerde önce saçlı derideki yapışmış kan elemenları dökülür devam eden günlerde kabuklar dökülmeye başlar. 2-3 hftadan sonra ekilen saçlarda da dökülme olur. Ancak 3. aydan itibaren ekim yapılan bölgedeki foliküller kıl üretimine başlar. Çıkan kılların deriyi delemedikleri bölgelerde sivilce tarzında kabarıklıklar oluşsa da kısa süre sonra bu kabarıklıklardan saçların çıkmaya başlar ve saç çıkması 8 aya kadar uzar. Çıkan saçların tamamen belirgin olması 1 yılı bulur.

FUE saç ekiminden sonra saçların alındığı ve ekildiği alanların iyileşmesi 1-2 gün sürmektedir. 1 hafta – 10 gün sonra ise saç ekimi operasyonu yaptırdığınız anlaşılmayacaktır.

1- Saç ekimi işlemi bittiğinde,ense bölgesine pansuman yapılarak bandaj yapılır, saç ekilen bölgeye özel bone verilir. Kalacağınız yere ulaştığınızda boneyi çıkarabilirsiniz. Bandaj ertesi gün çıkarılır.

3- İlk gün, ekim yapılan sahaların bir yere temas etmemesine dikkat edilmelidir.

4- Ekimin yapıldığı gün, gece uyurken sırt üstü ve biraz dik olacak şekilde uyumanız gerekmektedir. Boyun yastığı kullanabilirsiniz.

5- İlk beş gün verilen ilaçları uzmanınızın belirttiği şekilde kullanınız.

6- Saç ekimi sonrası 1 hafta alkol kullanmayınız. Ayrıca bir hafta boyunca aspirin gibi kan sulandırıcı ağrı kesici ve ilaçlar almayınız. Sigara kullanımını azaltınız.

7- Göz çevresi ve yüzde hafif bir şişlik (ödem) oluşması bazı kişilerde normaldir. Bu durum 2-3 gün sürmektedir. Verilen ilaçları uzmanınızın belirttiği şekilde kullanırsanız, ödem oluşma ihtimali de azalacaktır.

8- Saç ekimden 1 gün sonra uçak veya diğer araçlarla seyahat edebilirsiniz.

9- Spor ,yüzme (havuz veya deniz), solaryum, güneşlenme ve sauna gibi etkinliklere 1 ay sonra başlayabilirsiniz.

10- İlk saç yıkaması 2. gündür ve hastanede yapılır, özel yıkama yöntemi hakkında uzmanınız tarafından detayları bir şekilde bilgilendirilirsiniz. Sonraki yıkamaları ise kendiniz evde yapabilirsiniz. Yıkama programı 10 gündür. Saç ekimi yapılan bölgeye losyon sürülür ve 45 dakika bekletilir. Sonrasında bu bölge yavaşça, ılık su ile durulanır ve özel şampuan ile yıkanır.

11- 2 hafta sonra uzayan saçlarınızı makas ile düzelttirmenizin bir sakıncası yoktur. İlk 1 yıl sadece makas ile traş olmanız gerekmektedir. Bir yıldan sonra, saçlarınızı traş makinasıyla kısaltabilirsininiz.