RO CLINIC

BOTOKS TEDAVİSİ

MEDİKAL ESTETİK

Alın, göz çevresi (kaz ayakları), kaş arası, burun yan duvarı, dudak üzerinde ince çizgiler, ağız çevresindeki kırışıklar ve boyun derisindeki kırışıklıklar ve bandlar yüz ve boyundaki mimik kasların kasılması sonucu oluşur. Kaş arası ve burun yan duvardaki çizgiler kızgın yüz ifadesi, göz çevresi ve alındaki çizgiler yaşlı ve yorgun yüz ifadesi ve ağız çevresindeki çizgiler ise üzgün bir yüz ifadesine neden olur. Botoks yüzün bu bölgelerindeki mimik kasları geçiçi olarak kasılmasını bloke ederek yorgun, kızgın ve üzgün yüz ifadesini ortadan kaldırarak kırışıksız, daha genç, daha dinç bir yüz ifadesi elde edilir. Botoks tedavisi yüz kasları anatomisini iyi bilen tecrübeli ve deneyimli kişilerce yapılmalıdır. Çok ince uçlu bir iğne ile kırışıklığa neden olan kasların üzerine yapılır. Ağrılı bir işlem değildir, yalnızca o bölgede hafif bir yanma ve acıma hissedilir. İşlem yapıldıktan sonra botoksun çevre kaslara dağılmaması için, o bölgenin ovuşturulmaması gerekir.


Botoxun amacı, cilt üzerinde oluşan kırışıklık ve ince derinliklerin giderilmesini sağlamaktır. Etkisi kalıcı değildir. 6 ay ile 9 ay arasında kalıcığı mevcuttur. Sonrasında tekrarı gerekmektedir. Uygulama süresi 5 dakikadır. İşlem öncesi anestezik krem uygulanmaktadır. Ağrı acı olmamaktadır. İşlemden hemen sonra günlük hayata devam edilebilmektedir. Botoxun etkisi minimum 3 gün , maksimum 9 günde ortaya çıkmaktadır.

DOLGU UYGULAMALARI

Dolgular kırışıklıkları gidermek ve cilde hacim vermek için yapılan uygulamalardır. Ençok kaşlar arası çizgiler, göz çevresi, alın, dudak çevresi ve dudak içi uygulamaları başarılı sonuçlar vermektedir. Daha çok tercih edilen geçici etkileri olan Hyaluronik acid preparatlarıdır. Bunlar allerjil reaksiyon oluşturmamaktadır. Öncesinde test yapılmaz. Hyaluronik acid tüm canlılarda bulunan bir polisakkarittir. Derinin dermis tabakasında dokuyu destekleyen kollagen liflerle beraber su tutar, dokuya hacim kazandırır. Hayvansal madde ve toksin içermediğinden diğer canlılardan hastalık kapma riski yoktur. Yaşlanmayla beraber ciltteki Hyaluronik acid azalır, dokuda boşalmalar meydana gelir, yerine konan bu madde ile cilt eski dolgun görüntüsüne kavuşur. Etki süresi kişinin cilt yapısı, yaşı gibi nedenlere bağlı olarak değişmekle birlikte genellikle 6-8 aydır. Uygulama öncesi lokal anestezik krem ile uyuşturulur. İnce uçlu bir iğneyle dermise girilir. Çok acı verici bir işlem değildir. Injeksiyon yerinde hafif kızarıklık ve şişlik olabilir. Birkaç saat ile birkaç günde kaybolur. Nadiren haftalar süren kızarıklık ve şişlik olabilir.